Rozpoczęcie pracy w programie

Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcje wdrożeniowe. Zobacz jak rozpocząć pracę w programie i przygotować swój pierwszy dokument w BEST Asystencie 🎉

Logowanie do programu

Aby zalogować się do programu Best Asystent należy kliknąć 👉 tutaj.

Następnie należy podać adres e-mail oraz wpisać hasło.

Podstawowe ustawienia

Aby twoje dokumentu generowały się poprawnie, konieczne jest wprowadzenie podstawowych ustawień jednostki. W tym celu kliknij ikonkę koła zębatego, znajdującą się w lewym górnym rogu.

Po przejściu do ustawień użytkownika, otworzy się okno, w którym można dokonać zmiany:

  • typu jednostki,
  • organu stanowiącego,
  • organu wykonawczego.

Po wypełnieniu pól należy nacisnąć przycisk „Zapisz”.

Pobieranie i konfiguracja Plikomatu oraz przesyłanie paczki danych

BEST Asystent działa w chmurze. Aby móc poprawnie i w pełni korzystać z programu BEST Asystent, należy, pobrać i skofigurować aplikację Plikomat, która umożliwia przesyłanie danych z programu BeSTi@ do BEST Asystenta.

Pobieranie Plikomatu

Aby pobrać Plikomat należy zalogować się do panelu BEST Asystent i przejść do sekcji Plikomat, a następnie użyć przycisku z napisem Pobierz Plikomat.

Program zostanie pobrany w przeglądarce i zapisany w pobranych plikach.

Konfiguracja Plikomatu

Konfiguracji profilu z bazą BeSTii można dokonać za pomocą zębatki umieszczonej w Plikomacie Publink.

W zakładce należy uzupełnić adres serwera, użytkownika, hasło i bazę danych zgodnie z danymi z BeSTii lub skorzystać z opcji Użyj domyślnych, jeśli Besti@ jest zainstalowana na tym samym komputerze. Kolejno użyć przycisku Wybierz.

Po udanej konfiguracji, można zalogować się do Plikomatu.

Przesyłanie paczki z danymi

Po zalogowaniu do Plikomatu Publink, można wybrać rodzaj paczki BEST Asystent – Budżet 2024 oraz kliknąć przycisk START w celu przesłania danych z programu BeSTi@.

Po przesłaniu paczki, pojawi się komunikat informujący o poprawnym przesłaniu paczki danych. W kolejnym oknie Plikomatu należy kliknąć przycisk OK, aby wrócić do BEST Asystenta i do okienka importu.

Komunikaty po przesłaniu paczki

Na ekranie głównym, widoczne będzie okienko z listą dokumentów do importu. Po zaznaczeniu wybranych dokumentów, można je zaimportować.

Pamiętaj ⚠️ Jeśli paczka nie zostanie poprawnie przesłana, w programie pojawi się odpowiedni komunikat wraz ze wskazaniem, dlaczego przesyłanie danych nie przeszło poprawnie. Aby przesłać paczkę poprawnie, należy przeczytać komunikat w oknie dialogowym, a następnie zastosować się do instrukcji.

Generowanie planów finansowych po przesłaniu paczki

W BEST Asystencie po przesłaniu paczki, można wygenerować automatycznie i podpiąć plany finansowe do zaimportowanych dokumentów.

Aby wygenerować i podpiąć plany finansowe do zaimportowanych dokumentów należy zaznaczyć tę opcję w oknie importu i kliknąć przycisk Importuj.

Uwaga ⚠️ Generowanie planów finansowych nastąpi wyłącznie wtedy, gdy w układzie dokumentów planistycznych w Bestii włączona jest kolumna Jednostka

Więcej na temat generowania planów finansowych przeczytasz 👉 tutaj.

Więcej na temat pracy z jednostkami organizacyjnymi przeczytasz w artykułach: 

  • instrukcje dla Skarbnika 👉 tutaj;
  • instrukcje dla księgowego/ kierownika jednostki organizacyjne 👉 tutaj

Tworzenie zmiany budżetowej

Tworzenie nowego dokumentu w programie

Aby utworzyć uchwałę lub zarządzenie zmieniające budżet należy użyć plusa, który znajduje się w prawym górnym rogu programu i wybrać odpowiedni dokument.

Wgrywanie pliku XML

Aby wgrać plik XML z Bestii należy użyć plusa, który znajduje się w prawym górnym rogu programu i wybrać opcję Plik XMLz sekcji Zaimportuj dokumenty.

Importowanie dokumentu z paczki

Aby wgrać do programu plik, który został przesłany za pomocą Plikomatu, należy użyć plusa, który znajduje się w prawym górnym roku programu. Następnie w sekcji Zaimportuj dokumenty, należy wybrać opcję Z Bestii.

Następnie otworzy się okno importu dokumentów. Aby wybrać dokument, należy kliknąć w kwadrat znajdujący się obok nazwy dokumentu. Następnie można kliknąć przycisk Importuj.

Edycja nagłówka dokumentu

W celu edycji numeru dokumentu lub zmiany jego daty podjęcia oraz daty wejścia w życie, należy wejść do wybranego dokumentu, a następnie kliknąć ikonę ołówka przy domyślnym numerze dokumentu.

Otworzy się okno edycji Nagłówka dokumentu, gdzie można wprowadzić numer dokumentu, datę podjęcia i datę wejścia w życie oraz zmienić kategorię dokumentu. Po wprowadzeniu odpowiednich wartości, należy kliknąć przycisk „Zamknij”. Zmiany zapiszą się automatycznie.

Edycja pozycji w dokumencie

Szczegółowe instrukcje, jak wprowadzać zmiany w pozycjach dochodów, wydatków, przychodów oraz rozchodów, znajdują się w artykułach: 

  • edycja pozycji w dokumencie, gdy wydatki prowadzone są w szczegółowości do paragrafów 👉 tutaj;
  • edycja pozycji w dokumencie, gdy wydatki prowadzone są w szczegółowości do grup 👉 tutaj

Dodawanie uszczegółowień pozycji

W celu wygenerowania niektórych załączników, zalecane jest uszczegółowienie pozycji. Aby dodać uszczegółowienie należy kliknąć opcję „Dodaj uszczegółowienie wartości” przy odpowiednim wierszu tabeli.

Wówczas pojawi się pole dodania uszczegółowienia, gdzie z listy należy wybrać cel, a następnie ustalić wysokość uszczegółowienia w polu „Wartość„.

Więcej na temat rodzajów uszczegółowień dowiesz się z artykułu 👉 tutaj

Uwaga ⚠️ Zmiany wprowadzone w dokumencie zapisują się od razu po ich wprowadzeniu. Ikonka chmurki obok numeru dokumentu informuje o poprawnie zapisanych zmianach. 

Generowanie dokumentu tekstowego oraz pliku XML

Aby wygenerować zarządzenie bądź uchwałę zmieniającą budżet z uzasadnieniem i załącznikami należy przejść do sekcji „Podsumowanie”.

Weryfikatory

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na weryfikatory dokumentu. Możemy zapisać i kontynuować tworzenie dokumentu jeśli pozycje weryfikatorów są żółte lub zielone. Jeśli, co najmniej jeden z weryfikatorów jest czerwony, oznacza to, że w dokumencie znajduje się błąd krytyczny, który należy poprawić.

Szczegółowe informacje i lista weryfikatorów znajdują się 👉 tutaj.

Uzupełnienie podstawy prawnej

Następnym krokiem jest personalizacja podstawy prawnej, gdzie można skorzystać z domyślnej podstawy prawnej lub uzupełnić własną.

Wybór załączników

W dalszej kolejność użytkownik z listy załączników może zaznaczyć te, które mają się wygenerować do opracowanej zmiany.

Generowanie uchwały

Ostatnim krokiem jest wygenerowanie oraz pobranie zmiany budżetowej. Możliwe jest pobranie plików w dwóch formatach:

  • dokument Word – uchwała z uzasadnieniem i załącznikami;
  • plik XML do wgrania w BeSTii.

Po wygenerowaniu pliki zapisują się w folderze Pobrane.

Uwaga ⚠️ Ważne jest to, aby po wygenerowaniu sprawdzić tekst uchwały/zarządzenia uzupełnić wykropkowane elementy odnoszące się do numeracji załączników.

Zaktualizowano 2024-09-25

Czy ten wpis był pomocny?

Powiązane artykuły