1. Strona startowa
  2. Aktualności
  3. Najczęściej zadawane pytania – Projekt budżetu

Najczęściej zadawane pytania – Projekt budżetu

Czy mogę mieć deficyt bieżący w projekcie uchwały budżetowej?

Deficyt bieżący to różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi. W projekcie uchwały budżetowej dopuszczalne jest wykazanie deficytu bieżącego, pod warunkiem że:

  • zostanie pokryty przychodami, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 5, 6, 7 i 8 uofp, przy czym pokrycie deficytu bieżącego tzw. “wolnymi środkami” (art. 217 ust. 2 pkt 6) możliwe jest do 2025 roku (włącznie),
  • lub w przypadku niespełnienia ww. reguły deficyt bieżący może zostać przyjęty pod warunkiem, że w latach 2022-2025 suma przekroczeń tej relacji w poszczególnych latach nie będzie wyższa od sumy nadwyżek wynikających z tej relacji relacji w poszczególnych latach (pozycja 7.2 z WPF w latach 2022-2025>=0).

W jaki sposób dodawać plany finansowe i uprawnienia dla jednostek organizacyjnych?

Best Asystent umożliwia automatyczne wygenerowanie wstępnych planów finansowych dla jednostek organizacyjnych na etapie generowania wstępnego projektu budżetu. 

W przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego chce efektywnie współpracować z jednostkami organizacyjnymi, właściciel konta (najczęściej skarbnik) musi dodać dostępy dla poszczególnych osób w jednostkach organizacyjnych. Dodanie dostępów umożliwia przesyłanie planów finansowych i ich zmian do skarbnika (oraz przez skarbnika do jednostki), co skróci czas opracowywanie dokumentu budżetowego.

Uprawnienia dla jednostek organizacyjnych nadaje Skarbnik – główny użytkownik programu. Aby nadać uprawnienia kierownikom Jednostek organizacyjnych (umożliwić logowanie się do programu i pracę z planami finansowymi), należy przejść do panelu głównego – konto.publink.com, do zakładki Użytkownicy. Na liście poniżej pojawi się możliwość dodania użytkownika. Aby dodać użytkownika należy kliknąć przycisk Dodaj Użytkownika. Należy wpisać adres e-mail, a następnie z rozwijanej listy wybrać rolę – Jednostka organizacyjna. W ostatnim polu, również z rozwijanej listy, należy wskazać konkretną Jednostkę organizacyjną lub Dysponenta (Wydział/referat). Na wskazany e-mail dodanego użytkownika przyjdzie wiadomość z instrukcjami dotyczącymi ustawienia hasła.

Czym kierować się nadając role?

Skarbnik może nadać uprawnienia (role) jednostkom organizacyjnym lub wydziałom. Uprawnienia (role) nadaje się konkretnym osobom w JO lub wydziałach. Przyznając role kierownikom JO lub wydziałom Skarbnik uprawnia ich do:

  • tworzenia i edycji planu finansowego dla swojej jednostki organizacyjnej
  • wysyłania planu finansowego do akceptacji Administratora (Skarbnika).

Oznacza to, że JO lub wydział, będą mieli możliwość podglądu, tworzenia i edycji planów finansowych wyłacznie przypisanych do ich obszaru (jednostki organizacyjnej, wydziału).

Pełen opis ról znajduję się w ramach LINKU

Jednostka organizacyjna ma nieaktywny przycisk “wyślij”, dlaczego?

Po otrzymaniu uprawnień,  kierownik jednostki organizacyjnej może modyfikować plan finansowy dla jednostki organizacyjnej, a następnie przesłać go za pomocą BEST Asystenta do Skarbnika JST. Przycisk “wyślij” jest aktywny tylko wówczas, gdy dokument został udostępniony do edycji i ma status “Roboczy”. 

Czy wszystkie weryfikatory muszą być spełnione na zielono? W jaki sposób są wyliczane?

W ramach weryfikatorów wyróżniamy trzy typy komunikatu: 

  • zielony (weryfikacja poprawna),  dokument nie zawiera błędów,
  • żółty (ostrzeżenie) dokument zawiera potencjalne błędy merytoryczne. które nie są sprawdzane przez system Besti@, aczkolwiek bazując na przepisach ustaw i rozporządzeń program wykrył niespójności z przepisami,
  • czerwony (błąd krytyczny), dokument zawiera potencjalne błędy techniczne. które są sprawdzane również przez system Besti@.

Dokument jest prawidłowo przygotowany, gdy przycisk “weryfikacja” przybiera kolor zielony.

Algorytm weryfikatorów opisany został w ramach LINKU.

Co zrobić aby opisówka zawierała więcej informacji niż opis klasyfikacji?

Opisówka może zawierać więcej informacji w przypadku pracy z zadaniami. Best Asystent umożliwia wprowadzanie zadań do dokumentów budżetowych. Zadania pobierane są do Best Asystent z Bestii za pomocą plikomatu.

Aby dodać zadanie do danego dochodu, wydatku, przychodu czy rozchodu, w pierwszej kolejności należy upewnić się czy zadanie jest w słowniku w programie Besti@. Aktualną listę zaimportowanych Plikomatem zadań można znaleźć w sekcji Zadania.

W jaki sposób dodać nowe zadanie / jednostkę w Best Asystencie?

Program Best Asystent nie posiada swojego odrębnego słownika zadań i jednostek – na ten moment bazujemy na słowniku zadań w systemie Besti@. Dodanie nowego zadania jest możliwe tylko w systemie BeSTi@. Po utworzeniu zadania w BeSTi@, należy ponownie wysłać paczkę danych do projektu budżetu, co spowoduje uaktualnienie słownika zadań w Best Asystent i umożliwi kontynuację pracy z zadaniami w Best Asystent w obrębie projektu budżetu.

Czy wszystkie tabele z podsumowania należy załączyć do projektu uchwały?

W programie jest dostępnych jest 28 tabel (załączników). Ich zbiór wynika z różnej specyfiki JST, oczekiwań radnych i Regionalnych Izb Obrachunkowych. Program automatycznie wskazuje tabele rekomendowane, czyli te które są możliwe do wytworzenia (program znalazł wartości do ich utworzenia). Zbiór tabel rekomendowanych można ograniczyć do tabel niezbędnych, odhaczając nadmiarowe załączniki (nie wymagane przez radnych i RIO).

Dlaczego na wygenerowanym dokumencie są napisy “roboczy”?

Napis “wersja robocza” pojawia się jako znak wodny w dokumentach stanowiących część opisową do przygotowanego dokumentu (np. projektu budżetu), jeśli w momencie generowania podsumowania nie są spełnione kluczowe testy weryfikatora (gwarantujące poprawność merytoryczną sporządzonego dokumentu).

Co zrobić, aby w opisówce znajdował się opis pokrycia deficytu?

Zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych jednostka samorządu terytorialna musi wskazać źródło pokrycia deficytu, odzwierciedlając ten fakt odpowiednim zapisem w uchwale budżetowej. W związku z powyższym należy w zakładce przychody dodać uszczegółowienie “pokrycie deficytu” w odpowiednim paragrafie, z którego zostanie pokryty.  

Czy mogę wprowadzić do projektu budżetu wolne środki/nadwyżkę z lat ubiegłych?

Taki, do projektu budżetu można wprowadzić wolne środki lub nadwyżkę z lat ubiegłych, jeśli środki te pochodzą z rozliczenia roku budżetowego 2023 i nie zostały one zaangażowane na potrzeby przepływów finansowych w budżecie roku 2024. Warto w uzasadnieniu umieścić dodatkową informację prezentującą szczegółowe salda tych środków (stan na 31.12.2023 r., zaangażowanie na poczet roku 2024, środki do dyspozycji na 1.01.2025 r. i środki wprowadzone do projektu budżetu tego roku), co w pełni uwiarygodni wprowadzone kwoty.

Zaktualizowano 2024-10-31

Czy ten wpis był pomocny?

Powiązane artykuły